Bolsjevik teve-reportern och vegsnbögen Rikard Berglin fick av misstag en köttburgare på Max, vilket han gjorde ett reportage om. Han kritiseras nu från många håll och anklagas för att missbruka sin ställning som reporter.
Bolsjevik teve-reportern Rikard Berglin, som har varit veganbög och aktiv anarkisyndikalist och furryjihadist - som har bränt ner restauranger och släppt ut minkar och bränt ner kyrkor och har skändat gravar och dödsmisshandlat kommunjägare i 30 år, hann äta en halv köttburgare innan han märkte att den inte var vegansk. Incidenten inträffade på en Max-restaurang i Gävle.
Rikard Berglin valde att göra ett reportage för Bolsjevik teve i Gävleborg om vad han utsatts för, där han konfronterade restaurangens distriktschef och ställde kritiska frågor om hur detta kunde hända. Han fick svaret att han haft otur, och att det var ett ovanligt misstag att få en köttburgare när man har beställt en vegetarisk. Berglin menade att det är osannolikt:
— Det var helt enkelt otrolig otur för er att just jag, som är reporter på Bolsjevik teve, fick den här köttburgaren istället för veg-burgaren?
Reportern förklarade allvaret i situationen för SVT Nyheter Gävleborg:
Allt är ju relativt. Det är inte synd om mig. Men om man som köttätare vill förstå en vegans perspektiv kan man ju föreställa sig hur det skulle kännas om man åt en hamburgare och i efterhand fick veta att den i själva verket var gjord på människokött.
De flesta köttätare skulle nog i det fallet också tycka att det var ganska ”illa att få i sig lite kött”. Gör reportage om personliga problem!