/toru/ - toruchan

tahtaları kireçleme vakti geldi

Posting mode: Reply

Check to confirm you're not a robot
Name
Email
Subject
Comment
Password
Drawing x size canvas
File(s)

Remember to follow the rules

Max file size: 350.00 MB

Max files: 5

Max message length: 4096

Manage Board | Moderate Thread

Return | Catalog | Bottom


Yok oluyoruz

Expand All Images


(211.40 KB 636x699 varg skyrim.jpg)
Anonymous 07/05/2021 (Mon) 16:18:28 [Preview] No. 116
Aranızda hiç fantazi/düşük fantazi, ortaçağ veya antik temalı kurgu okuyan var mı?


Anonymous 07/05/2021 (Mon) 21:30:01 [Preview] No.134 del
(121.55 KB 640x640 approved.jpg)
Küçüklüğümden beri bu tür şeylere düşkünüm The Sword of Truth, Yüzüklerin efendisi ve Game of thrones kitaplarını okudum filmleri çıkmadan önce. Sword of Truth çok kötü bitirmek için kendimi zorladım yüzüne bile bakmayın derim.

A song of ass and fire ise cidden kötü değil anon. Normi mıktatısı olduğu için mesafeli olanlar olabilir ama kitapları gerçekten iyi. George RR Martin gerçekten üstaddır, essos da geçen yeni bir seri spinoff vs. yapsa hiç düşünmeden alırım.

Bunun dışında wheel of time önerebilirim beğenmezsen en fazla meh dersin okumakla vakit kaybetmiş olmazsın.


Anonymous 07/05/2021 (Mon) 21:58:50 [Preview] No.136 del
>>134
Cevap geleceğinden umutlu değildim açıkçası sağol anon :3

>The Sword of Truth
Onun dizisi çıkmıştı kanser değil belki ama altyaş tierdi belki kitabı dizide kasapladıkları içindir bilemem.

>A song of ass and fire ise cidden kötü değil anon. Normi mıktatısı olduğu için mesafeli olanlar olabilir ama kitapları gerçekten iyi.
Keeek diziyi yıllarca normie mıknatısı olduğu için izlememiştim başladığımda aylara yayarak bitirmiştim bazı yerler çok ticariydi. /p*l/cü velet gibi gitmek istemiyorum yanlış anlaşılmasın ama zamanın feminist ruhunu satmak için konulan tipler, yapılan hareketler dizide çok sırıtıyordu ama trigger oluncak çok bir şey yoktu. Yazman iyi oldu kitabı alıp okumayı düşünüyordum zaten sen de vesile olmuş oldun.

>essos da geçen yeni bir seri spinoff vs. yapsa hiç düşünmeden alırım
Şehir devleti teması daha ilginç evet feodal bok çukurlarına kıyasla.

>Bunun dışında wheel of time önerebilirim beğenmezsen en fazla meh dersin okumakla vakit kaybetmiş olmazsın.
Bakarım çok sağol anon.


Anonymous 07/06/2021 (Tue) 12:07:56 [Preview] No.160 del
5. sınıftayken Silmarillion'u hatmetmiş anon burada ne istiyorsan sorabilirsin.


Anonymous 07/06/2021 (Tue) 13:02:11 [Preview] No.161 del
>>160
Lore'u güzel olan bir evren tavsiye eder misin? Oyun olur film, kitap olur fark etmez.

Kurgu evren yazarken nelere dikkat etmeliyim, tavsiye edeceğin bir kaynak var mı? Kimlik sorunlu k*dınlara ve ejderha fantezisi yapan adamçocuklara hitap etme tuzağından nasıl kaçınır bir insan?

The Elder Scrolls lore'u oblivion ve öncesini sayma sence orta dünya evrenine kıyasla nasıl?


Anonymous 07/06/2021 (Tue) 18:56:14 [Preview] No.164 del
tolkien'in kitaplarını hatim ettim. stephen king'in kule serisini de öneririm. lovecraft'ın bütün eserlerini okudum. dune serisine başladım ama yarım kaldı. hepsini tavsiye ederim anon.


Anonymous 07/06/2021 (Tue) 19:46:56 [Preview] No.165 del
>>161
Yukarıda Buz ve Ateşin Şarkısı zaten önerilmiş, ondan bahsetmeyeceğim. Kralkatili Güncesi harika bir seri ama 2011'den beri hikaye devam etmiyor. Hem dili hem de lore'u inanılmaz güzel. Bitmemiş olması sorun değilse okuyabilirsin. Yerdeniz Serisi'ni de okuyabilirsin, derin bir Lore'u var. Oyun olarak da Witcher diyeceğim ama büyük ihtimalle oynamışsındır. Bir de çok duyduğum ama ilk bossu bile geçemeyip pes ettiğim Dark Souls var. Dene istersen, belki hoşuna gider.

Fantastik kurgu yazma konusunda hiç tecrübeli değilim ama bir ara üzerinde çok fazla düşünmüştüm, kafamın içinde birden fazla evrenim ve hikayem vardı. O yüzden buraya sadece benim için doğru olan beylik laflar yazmayacağım.

Elder Scrolls Lore'u bana sırf dolu gözüksün diye yazılmış gibi geliyor, yani Tolkien'in yarattığı evrenle karşılaştırmak bile yersiz diye düşünüyorum. Tolkien saplantılı bir şekilde çok büyük hikayeler yazmış. Bu hikayeler o kadar büyük ki Silmarillion'da doğru düzgün diyalog yok çoğu bölümde. Derin gözüksün diye değil hayatını vererek oluşturmuş adam o evreni.

Başka sorun varsa her zaman buradayım anon.

Son anda aklıma geldi, Brandon Sanderson denen adamın kitaplarından uzak dur. Lore olarak geniş olabilirler ama inan ki sana hiçbir şey katmazlar. Yukarıda yazdığım her şey az da olsa sana bir şeyler katabilir ama bu adamın kitapları bomboş.


Anonymous 07/06/2021 (Tue) 20:57:39 [Preview] No.166 del
(112.15 KB 1700x906 Morrowind azura.jpg)
>>165
>Oyun olarak da Witcher diyeceğim ama büyük ihtimalle oynamışsındır.
Şaşırtıcı biçimde oynamadım daha çok eski oyunları oynuyorum, anaakım oyunlara o kadar vakit ayırmadım henüz skyrim oynamışımdır en fazla o da dağda yürüyüş simülasyonu olarak RPG değil kesinlikle.

>kafamın içinde birden fazla evrenim ve hikayem vardı.
Fugg o hissi biliyorum. Ben artık not etmeye başladım aklıma gelen ilginç fikirleri oradan derleyip ilerletip gideceğim.

>Elder Scrolls Lore'u bana sırf dolu gözüksün diye yazılmış gibi geliyor, yani Tolkien'in yarattığı evrenle karşılaştırmak bile yersiz diye düşünüyorum. Tolkien saplantılı bir şekilde çok büyük hikayeler yazmış. Bu hikayeler o kadar büyük ki Silmarillion'da doğru düzgün diyalog yok çoğu bölümde. Derin gözüksün diye değil hayatını vererek oluşturmuş adam o evreni.
Tolkien bir dilbilimciydi ve kurgu evren için kilometre taşını döşedi o yüzden saygım çok adama. Hakikaten efor sarfedip yazmış. Ancak şöyle bir şey var anon Yüzüklerin Efendisi fazlasıyla siyah-beyaz, fazla kaderci ve fazla.... ortaçağcı. Bununla kılıç kalkan olayını kastetmiyorum adam bildiğin kral iyi olursa ülke refahlanır basitliğinde yazmış. Ahlaki ikilem yok, gri bölge çok az. Evet çoğu fantezi kurgu özellikle elf orc cüce içerenler tolkien loreunun piç edilmiş versiyonları ama artık burada durmayıp ilerlemek, ahlak din vs. gibi konularda okuyucuya kompleks, ikilemlerde bırakabilecek şeyler sunması gerekiyor. Morrowind'de TES lore zirve yaptı beni ciddi ciddi lore öğrenmeye sevk eden ilk oyun oldu artık lore buff sayılırım cidden the elder scrolls loreu hakkında konuşmayı seviyorum.

Örneğin başka oyunlar ve kurgularda falanca kabile primitiftir ve kaos tanrısına tapar, kaos uğruna kaos yapar çok bayık ve çocuksu geliyor bana.

>Yukarıda yazdığım her şey az da olsa sana bir şeyler katabilir ama bu adamın kitapları bomboş.
Uyarı için teşekkür ederim anon.

>Yerdeniz Serisi
Kaydet'd


Anonymous 07/07/2021 (Wed) 02:43:32 [Preview] No.178 del
asoiaf okuyanlar preston jacobs izlesin


Anonymous 06/23/2022 (Thu) 23:29:35 [Preview] No.547 del
Gesar: Tutuşan bozkırlar iyi ama yazar halen daha pişmemiş. Bu kitapdaki ölçü birimlerinden kapak tasarımındaki seçime kadar belli oluyor ama okunmaya değer meraklıysan.Top | Return | Catalog | Post a reply